Počítačové zkratky – 2. díl (systém a software)

20 Čvc

Počítačových zkratek, které se běžně používají je hodně. Znáte jejich význam? Tady je význam zkratek z oblasti sytému a software. Počítačové zkratky – systém a software jsou zde.

Počítačové zkratky – systém, software

SW

Software – programy.

MW

Middleware – programové či technické vybavení umožní užít nějaké SW na neslučitelné cizí platformě. Typicky různé emulátory.

OEM

Original Equipment Manufacture – originální přístrojová výroba – čili skutečný výrobce a né jen assembler ( smontovávač komponentů ). Používá se k označení způsobu licencování SW. SW je pořízen s konkrétním HW a smí být užíván jen s tímto HW – na jiné HW je OEM SW licenčně nepřenosný.

BIOS

Basic Input Output System – malý prográmek trvale uložen v HW PC. Stará se o základní nastavení PC, o základní obsluhu vstupů a výstupů HW ( klávesnice, disky, obrazovky… ). Zavádí OS do RAM. Známí výrobci BIOSu jsou : AMI, Award, Phoenix…

POST

Power OSelf Test – test sebe sama. První základní test PC po jeho zapnutí.

OS

Operating System – operační systém – oživovací SW pro PC.

BOOT

Bootování – zavedení OS do RAM – nastartování OS.

PNP

Plug anPlay – vlož a pusť ( zapoj a pracuj ) – schopnost BIOS a OS automaticky detekovat právě připojené zařízení – Flash disk / Síťové karty / Zvukové karty / Scaner / Tiskárna… a poté auto instalovat ovladač tohoto zařízení a oživit jej.

INT

Interrupt. Signály generované různým SW voláním instrukce INT aktivují softwarové přerušení. Spouští určité rutinní akce systému.

IRQ

Interrupt Request Links – požadavky přerušení – HW zařízení mají přiděleny kanály, tzv. IRQ, číslované 0–15. Při aktivitě HW ( port, disk… ) generuje signály tzv. hardwarová přerušení a pošle je přes své IRQ. Tak požádá systém ( CPU či sběrnici ) o své obsloužení – spuštění určité akce, rutiny.

RTC

Real Time Clock – hodiny reálného času. Součást PC.

DOS

Disc OS – diskový OS. MS-DOS – DOS od firmy Microsoft. Další OS jsou : MS Windows, OS/2, Mac/OS, Netware, Unix, Linux, VMS…

WFW / OSR2 / SE / ME / 2K / NT / XP / Vista

WFW Windows for Workgroup – windows pro pracovní skupiny / OSR2 OS Release 2 – OS verze 2 / SE Second Edition – druhé vydání / ME Millenium Edition / 2K – Windows 2000 / NT New Technology – nová technologie / XP Extended Power – vyšší výkon / Vista výhled, rozhled. Všechny zkratky jsou označeními verzí OS MS Windows.

TSR

Terminate and Stay Resident. Spuštěný, v pozadí zůstávající; a na VM – virtual machine – virtuální stroj – většinou pomocí OS vytvořený systémový pracovní prostor pro běh nějakého programu. OS může vytvořit více souběžně existujících prostorů. Každý program si ale myslí, že OS běží jen pro něho. Tak vzniká virtualita – fyzická neexistence více OS pro více SW.

CP

Character Page – různá národní prostředí a jazyky – jsou realizovány možností výběru tzv. kódových – znakových sad nebo-li stránek.
CP852 Latin II – EE – East Europe – Východní Evropa – MS-DOS CZ. Tuto kódovou stránku používá MS-DOS 5.0 a lepší.
CP895 – bratří Kamenických. Neoficiální, nenormovaná, dobře zvolená, značně oblíbená CP pro prostředí MS-DOS CZ.
CP1250 – EE – East Europe – Východní Evropa – MS Windows CZ.
CP437 – MS-DOS US.
CP850 Latin I – některé evropské a zámořské státy píšící latinkou.

APM

Advanced Power Management – rozšířená správa spotřeby energie PC řízená BIOSem i některými aplikacemi.

ACPI

Advanced Configuration and Power Interface – rozhraní pokročilé konfigurace a pokročilého řízení spotřeby. Jistá norma pro chování SW / HW.

API

Aplication Program Interface – aplikační programové rozhraní – soubor pravidel a knihoven tvořících standardní rozhraní programů. Dává programátorovi sadu funkcí stejně použitelných mezi různými programy. V MS Windows 3.x pracovalo tak jako v MS-DOS v 16-ti bitovém režimu. Bylo to dáno kompatibilitou ke konstrukci Intel 8086 – 286.

Win32s

API vytvořené pro možnost použití 32 bitových programů v 16-ti bitových W31 a WFW311. Soubor dynamických knihoven DLL a virtuálních ovladačů VXD. VXD nese 32 bit ovladače a DLL 16-ti bitové ekvivalenty funkcí z plnohodnotného Win32. Shrnuto – obsahuje 16-ti bitové API z Windows řady 3× plus podmnožinu funkcí z plnohodnotného Win32-API. Malé „s“ v názvu označuje fakt podmnožiny – podsystému „subsystem“ z plnohodnotného Win32 API.

Win32 / Win32-API / API Win32

Plnohodnotné 32 bitové aplikační programové rozhraní – API – MS Windows. Prvně bylo kompletně implementováno pod Windows NT.

SDK

Software Development Kit – název balíku vývojových nástrojů určených k vytváření programového vybavení – aplikací.

COM

Component Object Model – podpora komponentového modelu aplikací – zajišťuje mechanizmus vazby objektů na nízké úrovni. Tvoří metodu stavby programů a způsob spolupráce vytvořených částí kódu podprogramů.

OOP

Object Oriented Programming – objektově orientované programy / programování.

DDE

Dynamic Data Exchange – provázání přenesených objektů z jedné aplikace do druhé. Změna objektu v jedné aplikaci je vidět i v druhé. Použito například v MS Windows – ve Wordu je vložena tabulka Excel.

OLE

Object Linking and Embending – vymakanější DDE. Zajišťuje vazby mezi objekty na aplikační/ vyšší úrovni.

CRC

Cyclical Redundancy Check – cyklická redundanční kontrola – kontrolní součet správně přenesených, kódovaných či uložených dat.

ECC

Error Correcting/Co­rrection Code – kód opravující chyby.

FCB

File Control Block – část paměti dočasně přidělené otevřenému souboru. Obsahuje identifikaci souboru, jeho umístěni…

EOL/EOF

End OLine/ EO File – Kód označující konec textového řádku / souboru.

ACL

Access Control List – seznam řízení přístupu. Popis zabezpečení objektu – seznamu ochran či povoleních pro přístup. ACL existuje jako delegované DACL či systémové SACL.

ASCII

American Standard Code for Information Interchange – standardní sada znaků/ kódů pro výměnu informací – jeden ze základních formátů textových souborů. Má 256 znaků / kódů a z nich je prvních 128 čitelných na všech HW i SW systémech.

DB

Database – uskupená data v nichž lze dobře třídit a hledat.

DBMS

DB Management System – systém řízení DB – systém vytvářející, udržující a zpracovávající data v DB. Malý jednoduchý MS FoxPro, středně výkonný MySQL, velký robustní Oracle…

XBASE

standard struktury databázových souborů. Implementovaný v řadě DB či kancelářských systémů.

SQL

Structured Query Language – celosvětově rozšířený DB dotazovací jazyk.

SŘBD

System Řízení Báze Dat – jiný název pro DBMS.

ODBC

Open DB Connectivity – standard otevřeného rozhraní umožňující přístup k různým typům DB.

ESC

Escape – útěk / opuštění – návrat zpět. Klávesa na klávesnici, jejíž pomocí se vracíme v programu o krok zpět bez provedení akce.

PGDN/PGUP

PagDown / Pagup – klávesy na klávesnici, jejichž pomocí většinou listujeme v textu skokem o stránku vpřed či vzad.

Význam zkratek již známe. Článek Počítačové zkratky systém a software budeme dále doplňovat o aktuální zkratky.

Související články:

Počítačové zkratky – 1. díl (všeobecné)

Počítačové zkratky – 3. díl (procesor)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *